Kredyt gotówkowy, a dochody z pracy za granicą

Szacuje się, że ponad 2 mln naszych rodaków mieszka poza granicami kraju i tam osiąga dochody. Wiele z tych osób po jakimś czasie ma potrzebę zaciągnięcia kredytu na zakup mieszkania, ewentualnie kredytu gotówkowego na dowolny cel.

Przy kredycie hipotecznym zasada jest taka, że jest on wypłacany w takiej walucie w jakiej zarabiamy. Jeżeli dochody osiągamy w euro lub dolarach, to problemu nie ma, ponieważ otrzymamy finansowanie w takich walutach.

Problem zaczyna się wtedy, gdy jesteśmy zatrudnieni w takich krajach jak:

 • Szwajcaria
 • Norwegia
 • Islandia
 • Dania
 • Szwecja
 • Czechy
 • Węgry

i zarabiamy w takich walutach jak np.: frank, korona, forint. W Polsce nie uzyskamy kredytu na mieszkanie w takich walutach.

Tego problemu jednak nie będzie przy kredycie gotówkowym na dowolny cel. We wszystkich tych przypadkach możemy ubiegać się o kredyt w złotówkach. Dodatkowo mogą z niego skorzystać osoby uzyskujące dochód w euro oraz funtach.

 

Finansowanie zakupu mieszkania kredytem gotówkowym.

 

Jeżeli nie będziemy wstanie uzyskać kredytu hipotecznego na zakup mieszkania, to w jakiejś części możemy się posiłkować kredytem gotówkowym bez zabezpieczenia.

Kredyt taki będzie można rozłożyć na krótszy okres, czyli w granicach 8-10 lat, chociaż musimy liczyć się z tym iż będzie on droższy w porównaniu z kredytem zabezpieczonym. Dodatkowo kwota kredytu będzie niższa, ponieważ będzie w granicach ok. 150 000 zł

Plusy są takie, że hipoteka nieruchomości nie będzie zajęta przez bank, a nieruchomość będzie w 100% naszą własnością.

Środki pozyskane w ten sposób mogą być przeznaczone na dowolny cel, przykładowo:

 • zakup samochodu
 • remont
 • wakacje
 • konsolidację innych kredytów

 

Instytucje kredytujące dochód uzyskiwany za granicą.

 

Pekao SA

Akceptowane są dochody z tytułu: umowy o pracę, kontraktów menedżerskich/marynarskich, emerytura/renta zagraniczna.

Przy umowie o pracę/kontrakcie, wymagany jest 12 miesięczny staż pracy u obecnego pracodawcy.

mBank

Warunkiem jest wpływ wynagrodzenia na polskie konto. Minimalny staż pracy u obecnego pracodawcy to 3m –ce.

ING

Minimalny staż pracy to 6 m-cy u obecnego pracodawcy. Wymagany wpływ wynagrodzenia na polskie konto.

Alior

Oferta jest dedykowana dla wnioskodawców posiadających umowę o pracę, którzy zamieszkują na terenie Polski i świadczą pracę na terenie: Niemiec lub Czech

BZ WBK

Kredyt dostępny jest dla klientów banku posiadających konto walutowe z wpływem wynagrodzenia od minimum 3 m-cy. Dodatkowo wymagany jest współkredytobiorca zameldowany na terenie Polski.

BGŻ BNP Paribas

Wymagane jest konto od minimum 6 m-cy z wpływem wynagrodzenia.

PKO BP

BOŚ

Wymagania identyczne jak dla osób zatrudnionych na terenie Polski. Staż zatrudnienia min. 3 m-ce oraz 12 m-cy do przodu. Musimy sobie jednak zdać sprawę, że to są minimalne wymagania i przy większych kwotach ciężko będzie uzyskać kredyt na okres dłuższy niż umowa o pracę.

Nest

Kredytowane są osoby, osiągające dochody w krajach graniczących z Polską, oraz których dochody wpływają na polskie konto.

 

Jeśli prowadzisz firmę zagranicą, kredytu w polskim  banku nie otrzymasz.